Sunday, May 9, 2010

FW: Retsensioon Merlyn Kaurit 11a

Tim Davies  "Sari" / "Series"

 

 

  30.04.2010 – 16.05.2010  toimub Tallinna Kunstihoone Galeriis Tim Davies'i kaasaegse kunsti näitus "Sari". Tim Davies on üks tuntumaid Wales'i nüüdiskunstnikke, kelle näitused on kuulsust kogunud nii Suur-Britannias kui ka mujal maailmas. Esimest korda võis Eestis Davies'i kunsti nautida juba 1994. aastal Paul Rodgersi kureeritud Nowichi kunstnike näitusel Tallinnas.Tim Davies't inspireerivad tema Wales'i juured ja kodumaa ning ta ühendab osavalt lokaalse problemaatika globaalsete teemadega, säilitades samas oma kultuurilise eripära.

  Näituse pealkiri "Seeriad"  viitab seeriates mõtlemisele, mis väljendub korduvates videoklippides. Davies armastab sõja- ning ajalootemaatikat ning tema eesmärgiks on tuua nähtavale peidetud tähendusi ning esile kutsuda kustunud mälestusi. Davies'i tehnikad varieeruvad – ta kasutab nii videot, heli kui ka lihtsaid riidetükke.

   Esmalt paelus mind valgeid seinu kattev värvilistest riidetükkidest koonsnev ruuminstallatasioon "Hajutatud". Siinkohal on Davies kasutanud tumesiniseid, musti, erkoranže, sinepikollaseid ning tumepunaseid kangatükke, mis tihenesid keskpunkti suunas. Algselt meenutas teos mulle tähti täis kosmost ning pani mind mõtisklema lõputu universumi üle.  Pisut rohkem süvenedes tundus mulle, et kujutatud on plahvatust. Teos mõjus rahustavalt, kuid koos plahvatuse illusiooniga kaasnes ka hädaohu hõng.

  Davies'i teosed "Kadett. Auvalve Swanseas." ning "Kadett. Auvalve Aberyswythis." jätsid mulle samuti sügava mulje. Tegu on videoklippidega seisvatest sõduritest. Esimene sõdur seisab hoolimata tugevast tuulest ning halbadest ilmaoludest suure pühendumusega ega paista hoolivatki segavatest faktoritest, kuigi ilmselgelt on tal väga raske tuulele vastu panna. Mulle avaldas muljet kadeti sihikindlus ning meeletu vastupanuvõime. Vastupidiselt esimesele, seisab teise nimetatud videoklipi kangelane üksi ning segamatult. Samas iselomoostab ka seda kadetti tohutu sihikindlus, pühendumus oma riigile ning selle au kaitsmine. Mõlemad täidavad oma kohustust, olenemata ümbritsevast olustikust, aja kulust või mööduvatest inimestest. Teosed toovad esile inimmeele põhjatud võimed, kuid samas vastandab ka loodusjõude inimmõistusele.

  Davies'i üheks viimase aja tundlikumaks teoseks nimetatud töö "Kilkenny nihe" mõjus mulle rahutust tekitavalt ja närviliselt. Tegemist on videoklipiga, mis kujutab trepist alla kiirustavat inimest. Video on filmitud läbi peategelase pilgu läbi ning kaadrid on segased ning ähmased. Teos tekitab tunde, nagu oleks trepist alla jooksev inimene ohus ning ta põgeneb kellegi eest. Minus tekitas see Davies'i töö hirmuemotsiooni.

 Tim Davies'i näituse "Seeriad" külastamine andis mulle palju juurde. Teosed tekitasid minus palju sügavaid mõtteid ja emotsioone. Näitus andis mulle ettekujutuse kaasaegsest kunstist ning põneva kogemuse.
Hotmail: tasuta võimas meiliteenus Microsofti pakutava turbega. Registreeruge nüüd.

No comments:

Post a Comment