Sunday, May 9, 2010

Grete Mai Keert, 11.a

Kristina Norman "Me ei ole universumis üksi"

 

Käisin vaatamas Tallinna Kunstihoones Kristina Normani näitust "Me ei ole universumis üksi". Näitusel olid videod, installatsioonid, skulptuur ja pilt tema 2007 - 2010 aasta töödest. Üldiselt oli teemaks pronksiöö ning eestlaste ja venelase kokkupõrked, kuid veidike oli ka UFO-temaatikat.

 

"Kogukond" (installatsioon, segatehnika)

Klaaskastis oli palju miniatuurseid pronkssõdureid. Massi ümbritsesid värvilisemad kujud, mida võib mõelda kui liidreid, juhte, mõtlejaid. Nende seas olid Elvis, Kinder Surprise'i paberitega kaetud ja küünlavahast kuju, kulla, hõbeda ja pronksi värvi kujud, Eesti lipu värvidega pritsitud kuju jne. Nende keskel olid hallid figuurid, mis kujutavad halli massi, tegijaid, neid, kelle eest mõeldakse ja kes teevad juhtide eeskujul. Kuid siiski on nii juhid kui ka hall mass ühtne kogukond ja selle kinnitamiseks oli nende ümber seotud punane lint. Üldiselt mulje sellest installatsioonist jäi küllaltki hea võrreldes teiste töödega, sest seal ei olnud vägivalda nagu videodes või verd nagu joonistusel. Samas ei tekita ka miniatuursed pronkssõdurid head tunnet, nii et kokkuvõttes jäi mulje üpriski neutraalne.

 

"Esimene kohtumine" (joonistus, segatehnika)

Pildil oli kujutatud kahe auto kokkupõrget, mis sümboliseeris eestlaste ja venelaste kokkupõrkeid. Algsel vaatamisel tunduski pildil olevad lihtsalt avarii, kuid tööle tuli sügavam sisu seda lähemalt uurides. Autode ümber oli palju verd ehk pronksiöö tagajärjed, mis olid küllaltki tõsised. Ühe auto küljes oli Eesti lipp ja teise venelasi sümboliseeriv Georgi lint. See tekitas ebameeldivaid ja halbu tundeid, sest kellele meeldiks autode kokkupõrge ja suur hulk verd või pronksiööd kajastavad pildid.

 

Kuna näituse teemaks oli üldjoontes pronksiöö, siis jäi näitusest samasugune mulje nagu ka nendest sündmustest. Näituselt lahkudes jäi mind kummitama aga selline mõte, et näituse nimi oli "Me ei ole universumis üksi", mis viitaks nagu UFOdele, kuid suurem osa näitusest oli ikkagi pühendatud pronksiööle. Moodsa kunsti vaatamine võtab aega, kas või juba sellepärast, et seal on videoid, mida ei saa vaadatud paari hetkega. Moodsasse kunsti tuleb süveneda. Sellest näitusest väga häid muljeid ei jäänud just sellepärast, et temaatika oli ebameeldiv.
----------------------------
Kas lemmiksaade unustas Su ära?
Tuleta end talle meelde!

No comments:

Post a Comment