Thursday, May 20, 2010

Näituse retsensioon

Retsensioon

Cities RevealedErki Kasemets on sündinud 1969. aastal 30. juunil. Ta alustas kunstiga tegelemist keskkooli astudes kui ta kukkus matemaatika-füüsika eriklassi eksamitel läbi, mispeale ta astus kunstiklassi, kuigi tema natüürimordi joonistus oli pingereas viimane. Praeguseks on ta tuntud kui üks järjekindlamaid rämpskunsti esindajaid Eestis.


Cities Revealed on Erki Kasemetsa personaalnäitus Tallinna Linnagaleriis. Seal näidatakse pilte linnadest, nii Eestist kui välismaalt, kus ühele pildile on geomeetriliselt kombineeritud mitu väiksemat pilti ühest linnast ning iga sellise pildi all on samateemaline postkaart.


Tallinna Linnagaleriisse sisse astudes mäletan endalt küsimast - kas ma olen ikka õiges kohas? - mis võib olla tingitud sellest, et ruum jättis endast väga tühja tunde, kasutamata oli jäetud palju vaba ruumi ning olles ennist lugenud Anders Härmi äärmiselt optimistlikult meelestatud pressiteadet, ootasin midagi muud. Lähemalt uurides selgus, et olengi õiges kohas. Autor oli paigutanud pildid tähestikulises järjekorra alates Berliinist kuni Zaragozani. Iga pildi all oli vastava linna postkaart, mille lähemalt uurimiseks pidi põrandale, kus kõik galeriid uudistavad linnakodanikud oma puhaste jalanõudega tallavad, pikali heitma.


Jätsin mõttes meelde ja tegin märkmeid kahest linnapildist mis tundusid kõige huvitavamad: Zaragoza ja Berliin.


Zaragoza teosel on kujutatud nelja pilti Hispaania linnast. Pildi üldine ilme on elutu, sest on kujutatud tühja majaseina, poolelioleva maja ehitust ning tühje ruume koos tühja magamisasemega ning töötavate televiisoritega. Kuid samas võib vabalt ette kujutada milline tegevus võib seal toimuda kui kõik oleksid tegutsemas. See näitab kuivõrd vaikne võib olla mõni koht, mis on mõnel muul ajal väga keev.


Berliini teos on seevastu palju elulisem, kujutatud on udust vaadet autost tihedale liiklusest tulvil Berliini tänavale. See on lõbusa ilmega pilt, suhteliselt heledates toonides. Annab ettekujutuse millised võivad olla suurlinna tänavad.


Nimetagem käesolevat näitust kaasaegseks või moodsaks kunstiks, kuid ei pea olema eriline kunstiteadlane, et eristada hea halvast või õnnestunud ebaõnnestunust. Ma ei ole küll tutvunud Erki Kasemetsa teiste näituste ja töödega, kuid antud näitus jättis mulle väga külma ning tuima mulje. Tavaliselt ei ole kunstniku mõtetest väga raske aru saada, kuid aeg-ajalt ikka esineb üksikuid kunstnikke, kelle loomingule justkui "pihta ei saa".

Lennart Ploom 11bYour E-mail and More On-the-Go. Get Windows Live Hotmail Free. Sign up now.

No comments:

Post a Comment