Sunday, May 9, 2010

Retsensioon - Martin Ilmjärv 11.D

Kristina Norman – „Me ei ole universumis üksi"


Tallinna Kunstihoones
Vabaduse väljak 6
K-P 12-18
10. aprill - 9. mai


Külastasin näitust „Me ei ole universumis üksi" rohkem jäid meelde kaks tööd: üks joonistus ja teine koopia monumendist. Tema näitus hõlmab tema Veneetsia biennaalil Eesti paviljonis esitatud installatsiooni ning praegu Kiasma kogusse kuuluvat teost After-war kui ka sellele eelnenud, nii öelda ettevalmistavaid teoseid nagu Monoliit ja Kogukond, aga ka järellainetust nagu monumentaalne joonistus „Esimene kohtumine".


Sisenesin saali teadmata, mis mind ees ootab. Trepist üles kõndides märkasin kohe suurt joonistust „Esimene kohtumine". Alguses ei saanudki aru missuguseid tunded see mul tekitas, pigem olin üllatunud, kuidas jõuliselt on sümbolitega edasi antud kahe rahva hetkeolukord. Sellel teosel on kaks autot teinud kokkupõrke, üks Georgi lindiga ja teine Eesti lipug. Georgi lint on pärit Vene impeeriumi päevadest, kus seda jagati sõjaveüksustele või üksikisikutele, kes olid lahinguväljal erakordselt hästi toiminud. Lindiga käis üldiselt kaasas ka rist. See oli üks suurimaid autasusid Vene sõjaväes. Tänapäeval kinnitatakse seda linti venelaste võidupühal autoantennide külge või rinda: mälestamaks neid, kes langenud II maailmasõja ajal. „Esimene kokkupõrge" sümboliseerib venelaste ja eestlaste lahkhelisid nagu seda on pronkssõdur. Eestlased peavad seda kui vene võimu sümbolit ja Siberisse küüditamise mälestusmärki. Venelastele on see kõigi II maailmasõjas surma saanud ja kaduma jäänud sõdurite haud. Aga mida võiks meile jutustada „Esimene kokkupõrge"? Kui nüüd lähemalt vaadata vaatluse all olevat joonistust, siis näeb, et seal on kaks tavalist pereautot kokku põrganud ja mõlemas on inimesed kannatada saanud. Mida kunstnik sellega öelda tahab, on see, et eestlaste ja venelaste lahkhelid mõjutavad juba neid inimesi, kes seda ei soovi ja üritavad rahulikult elada Eesti territooriumil. Tehakse üldistusi rahvuse kohta ja põlatakse kõiki. Sellest ei saa head nahka ja sellepärast on kujutatud esimest kohtumist äärmiselt kurva õnnetusena, mitte kahe armastajaga.  „Esimene kohtumine" on ülesehituselt terviklik teos, milles värvid on tähtsal kohal. Eriti on toodud välja Eesti lipp, Georgi lint ja veri,  mis moodustavad kolmnurga tipuga suunatud alla ning selle kolmnurga keskel on kogu tegevus ehk kokkupõrge. Taustaks on sünge sinakashall toon, mis loob teosele meeleolu. Üldiselt on see ülimalt kurb teos nii sisult kui väljanägemiselt ja mulle meeldib see teos, selle mõtte kujutuse poolest.


Teiseks, mis mulle silma hakkas oli Mati Jaksoni UFO monumendi koopia koos filmiga „Me ei ole universumis üksi". Koopia on tehtud 1:1 ja nägi välja nagu tavaline kivi, millele on sisse graveeritud suurte tähtedega „UFO" ja daatum, millal seda lendavat objekti olevat nähtud. Pean ütlema, et see on üks kummalisemaid teoseid, mida ma olen pidanud nägema, mitte just selle väljanägemise poolest, vaid sellepärast, et miks vaja teha sellisest monumendist koopia. Nagu ma loen Andres Härma pressiteatest, siis Kristina Normanile meeldib luua teoseid ühiskonda lõhestavate vastuolud põhjal. Inimesed on juba väga pikka aega arutanud „UFO" teema üle, et kas Maad külastavad tulnukad teistelt planeetidelt ja kas nad üldse on olemas. Nii nagu sümboliseerib kullatud pronkssõdur venelaste ja eestlaste vastasseisu, nii ka on UFO monumendi koopia sümboliks uskujate ja mitteuskujate vahel. Muidugi tänapäeval oleks naiivne arvata, et ainukesed intelligentsed olendid eksisteerivad Maal, seega jääb alles küsimus, et kas nad meid ka külastavad oma tundmatute lendavate objektidega. Mina isiklukult üritan jääda selle küsimuse koha pealt lahtiseks. Usun, et tulnukad on olemas, kuid niikaua kui ma neid pole oma silmaga näinud, niikaua ma kahtlen selles, et nad meid külastavad. Mind ausalt jättis see töö külmaks, kuid ilmselt sellepärast, kuidas ma ise suhtun tulnukatesse ja nende külastustesse.


Üldkokkuvõttes mulle nii väga ei meeldinud see näitus. Liiga palju oli videoinstallatsioone ja pronkssõduri ümber keerlemist, kuigi pean tunnistama, mõni töö oli tal päris hea.


Martin IlmjärvHotmail: Powerful Free email with security by Microsoft. Get it now.

No comments:

Post a Comment