Monday, May 10, 2010

RETSENSIOON


Terve näitus oli teistsugune kui tavalised kunstinäitused. Alguses ei osanudki midagi arvata, kuna ma ei kujutanud näitust sellisena ette. Minu arvates tahtis kunstnik rõhutada üleüldiselt väikeseid igapäevaseid asju suurte asjade seas, mida tähele ei panda, kuid ilma milleta tegelikult poleks võimalik suuri asju korda saata. Kunstnik on Tim Davies. Kunstniku tausta uurides saab paremini aru, mida ta tahab oma teostega öelda.


Teosel "pärjavalmistaja" haarasid tähelepanu käed ja pärg, mis olidki teose põhiteema. Pärjavalmistamine on iseenesest kurb. Kuna kogu näitus räägib üldiselt sõjast ning näitusel olevad objektid keskenduvad sõjaga seotud komponentidele, siis on samuti ka selle teosega. Autor tahab vaatajatele edasi anda kõiki sõjas pärjavalmistamisega seotud asjaolusid. Alustades poliitikute häälte ostmisest ja lõpetades sugulaste kurbusega hukkunute tõttu. Teos paneb mõtlema inimestele ning nende soovile saada suuremat võimu, mis tekitabki sõdasid. Antud teos räägib ühest väikesest sõja komponendist, kuid siiski läheb mõte ka edasi. Teose peateema on minu arvates märgata ka selliseid asju enda ümber, mis on saanud juba liiga igapäevaseks, et neid tähele panna. Nimi ütleb teose kohta põhimõtteliselt kõik, mis teoses ka olemas on. Autor paneb mõnikord oma teosele nimeks nimetu, kuna teos võib anda nii palju tundeid edasi, et igaüks tahaks seda nimetada erimoodi. Niimoodi saavad kõik inimesed võtta teost, kuidas ise tahavad. Teos on tehtud videona, mis on väga omapärane. Selline viis toob esile selle, et sõja ajal leidub inimesi, kes teevad rahulikult oma igapäevast tööd, mis aga tahest-tahtmata seondub sõja endaga. Sellest ka nimi pärjavalmistaja, mitte pärjavalmistamine. Kui see sama teos oleks näiteks maali või pildina, ei tekiks tunne, et keegi tõesti töötab pärjavalmistajana. Kui antud video oleks tehtud mustvalgena, jääks teose mõte samaks, kuid oleks veel kurvem. Antud stiilis kaasaegne kunstiteos vajab aega, kuna videoklipp ei kesta üks ega kaks sekundit, vaid pigem minuti jagu. Üleüldse kunst vajab aega, et sellest aru saada. Teos toob esile mitmeid mälestusi ning paneb mõtlema, kuid siiski vaid kurbadele asjadele, kuna häid mälestusi ei saagi ju sõjaga kaasneda. Antud kunstinäituse autor on arvatavasti oma olemuselt pessimist, kuna ta on teinud näituse nii kurvast asjast nagu sõda. Mulle endale see ei meeldi, kuna igal inimesel on endagi muresid küllalt, nad ei pea minema selleks kunstinäitusele. Arvatavasti sellepärast polegi tema näitus kuigi populaarne. Kuna kõikide inimeste võimuiha pole võimalik täiesti vaigistada, siis ma leian, et mul on enda eluga parematki teha, kui mõelda, kuidas mina saan sõdasid ära hoida. Seetõttu ei suuna töö mind ka midagi uurima. Pigem suunab mind võimalikult kiiresti näituselt ära minema.


Teose "Kilkenny nihe" juures oli esimene reaktsioon, et ongi ju niimoodi, et taolisi lihtsaid asju nagu trepp inimesed lihtsalt ei vaata. Teos rääkis sellest, kuidas kõik ruttavad trepil, kuid trepile endale keegi pilku ei pööra. Teose eksponeerimine ning valmistusviis ja mõte oli analoogne "pärjavalmistajale".


Näituse mõte, et pöörata tähelepanu lihtsatele asjadele, on iseenesest hea, kuid minu jaoks oli näitus tehtud liiga kurval teemal.Elvia Sõber XI BHotmail: Free, trusted and rich email service. Get it now.

No comments:

Post a Comment