Friday, May 14, 2010

Retsentsioon

Retsensioon

 

Külastasin Tallinna Linnagaleriis Erki Kasemetsa näitust "KOHAD/Cities Revealed". Eelnevalt polnud ma antud kunstnikust kuulnudki. Seetõttu otsustasin uurida, et millega täpsemalt tegemist ja millele rohkem tähelepanu pöörata.

 

Kogu näitus oli jagatud kahte saali. Väiksem ruum oli pühendatud Tallinnale ja suuremasse oli ära mahutatud kogu ülejäänud Euroopa. Suuremas saalis oligi iga linna kohta üks väike ja üks suur postkaart, Tallinna oli aga kujutatud koguni neljal kaardil ja ühel videol.

 

Näitusesaali astudes oli kohe näha suuremaid ja väiksemaid pilte. Lähemale astudes tundus, et üks on pisike suveniirpostkaart ja teine täpselt samasugune, ainult mõõtmetelt suurem ja kunstniku valmistatud. Alles pikemal ja põhjalikumal uurimisel jõudis kohale, et teine n-ö postkaart kujutab sootuks erinevat miljööd. Antud näitus viibki külastajad erinevatesse linnadess Eestis ja ka mujal Euroopas. Näiteks annab ekspositsioon aimu nii Tallinnast ja Rakverest, kui ka Berliinist, Veneetsiast ja Strasbourg'ist.

 

Kindlaid lemmikuid nende postkaartide seas otseselt polnud. Loomulikult avaldasid rohkem muljet autori kujundatud variandid. Need olid tohutult inimlikumad ja andsid vastava linna keskkonnast märksa reaalsema pildi. Linnasid oli kujutatud E. Kasemetsa enda või tema sõprade silme läbi. Üheks enim muljet avaldanud teoseks oli kujutus Berliinist. See viib vaataja linna igapäeva ellu. Pilti vaadates ei jää muljet nagu sa oleksid turist, pigem tundud sa igipõlise berliinlasena, kes võib küll liikuda mööda samu teid, ent kõik turistide lemmikpaigad on jäänud kogu sündmustikus taustale. Tähelepanu on pööratud liiklusele ja pigem just sellele, kuidas turistid ja nende bussid seal silma paistavad ja pisut häirivaks on muutunud.

 

Teiseks lemmikuks võin pidada postkaarti Hallest. Erinevus ostetud postkaardiga ongi selles, et kunstniku omal on ehitised alles valmimisjärgus. Väikestel piltidel on näha, kuidas kirik on tellinguis ja eemal on näha ehitajatele mõeldud WC. Samuti on kujutatud vaadet pigem vaesema korteri aknast. Niimoodi on inimesele lähemale toodud suurlinnade elu, mis ei ole sugugi nii ilus ja puhas, kui läikivatel piltpostkaartidel näha. Nende piltide kõrval ei tundu meie igapäeva elu sugugi erinev teiste linnade omast. Osadel juhtudel aga tundub elu kodulinnas lausa mitu korda paremana.

 

Erki Kasemetsa eesmärk antud väljapanekuga ongi viia külastaja lähemale nende samade linnade igapäeva keskkonnale, mida puhtalt turistina ei kogeta. Kaunite piltpostkaartide kõrval, mis kujutavad kirikuid, tähtsamaid monumente ja muid ilusaid kohti, on välja pandud sarnaselt kujundatud suured "postkaardid", millel sootuks teistsugused ehitised. Antud linnad saavad E. Kasemetsa poolt sootuks teistsuguse, isikliku ja sisulise, ilme.

 

Piltide pikemal vaatlemisel ei tekita ka näituse pealkiri "KOHAD/Cities Revealed" enam küsimusi. On võimalik mõista, mida kunstnik sellega öelda tahab. Ta on soovinud tungida sügavamale ilusast pealispinnast, mida üldjuhul kogetakse. Ta on tahtnud jõuda linnade sisemusse ja mõista neid tõelisel.

 

 

Riho Markna

11.b
----------------------------
Kas lemmiksaade unustas Su ära?
Tuleta end talle meelde!

No comments:

Post a Comment