Sunday, May 15, 2011

Edgar Rootalu 11.c

Eksperimenta!Koolinoorte kaasaegse kunsti triennaal Eksperimenta! (E!) on ainulaadne kunstisündmus, mis esitab haridusele üleskutse murda välja kooliseinte vahelt ja suhestuda loovalt meid ümbritseva eluga. Näituse tutvustus kõlas piisavalt noorusliku ja huvitavana, et otsustasin enda sammud seada Lauluväljaku klaassaali ja sensatsiooni oma silmaga kogeda. Eksperimenta! peateemaks oli „ruum".


Kaasaegne kunst püüab tihti rõhutada mõtet töö taga, kuid siin peitub ka oht, et vaataja hakkab üle mõtlema. Kui tööl on kujutatud rohelisi lehti, siis vahel need võivadki tähendada rohelisi lehti, mitte globaalset soojenemist. Sellest lähtuvalt – kuigi teadsin, et Eksperimenta! käsitleb endas üldiselt väga tähtsaid ideid – püüdsin näitusel ringi vaadata „lihtsa pilguga" ja eelkõige endale naudingut pakkuda. Valisin välja kaks tööd, mida tutvustan lähemalt.


Yogita Sharma „Personaalne ruum" oli osa Eesti ekspositsioonist. Tegemist oli inimesekõrguse risttahukaga, kuhu soovitatavalt astuti sisse ükshaaval ning seinal kujutati kahte naisterahvast, kes mõlemad kutsusid vaatajat enda poole. Personaalne ruum on eestlastele väga tähtis teema, sest teatavasti on see meil üks laiemaid ning eriti väljendub võrdluses meile väga lähedal oleva vene rahvusega. Kui installatsioon tuua haridusekonteksti, siis mõte on väga õige. Praegu omandame koolis sotsiaalsed pädevused suhtlemaks samast kultuuriruumist inimesega, kuid peaksime rohkem sisse tooma kultuuridevahelist koostööd.


Teine installatsioon, mis mu meeli rohkem erutas, oli samuti Eestist pärit. Kati Saaritsa analüüs avalik-isiklikust ruumist pani mõtlema, kui kokku- või lahkukasvanud inimesed oma igapäeva elus tegelikult on. Olukorras, kus ruume eraldavad seinad on eemaldatud, jälgime hoopis rohkem, kui väga meie tegevus teisi mõjutab ning vastupidi. Tihti ei saa me ise arugi, et naela seina tagudes, võime kellegi päevast raamatulugemist häirida. Inimõigustest rääkides on üks põhitõdesid „minu vabadus lõppeb seal, kus algab sinu". Võib-olla peaksime tõepoolest piiridest üle vaatama.


Häid töid ning ekspositsioone oli kindlasti veel. Meeldejäävamad oli Islandi tervikespositsioon, mis sisaldas vormilt lihtsaid väljapanekuid, kuid tervikuna nägi hea välja. Samuti köitis tähelepanu Sloveenia paviljon, mis oli selgelt võtnud oma teemaks „poliitilise ruumi".

Kogu programm tundub samuti huvitav, sest lisaks ühele triennaalile sisaldab see ka IDEElaboratooriumit ning kunstikoolide tugevat koostöövõrgustikku. Eksperimental! osalesid õpilased, õpetajad ja kuraatorid rohkem kui tosinast riigist: Eestist, Soomest, Venemaalt, Lätist, Leedust, Saksamaalt, Sloveeniast, Portugalist, Iirimaalt, Islandilt, Türgist, Kanadast ja Lõuna-Koreast. Jäin külaskäiguga väga rahule ja soovitan teistelegi.

No comments:

Post a Comment