Sunday, May 8, 2011

Getriin Tõll 11.b

Käisin Kumu kunstimuuseumis näitusel, mille pealkiri on üsna paljulubav: ,, Armastuse, mitte raha pärast", mida võib tõlgendada ka kui ,, armastusega tehtud". Arvan, et näituse põhiline ülesanne on vaatajale selgeks teha erinevused emotsionaalsete(armastus) ja materiaalsete(raha) väärtuste vahel.

 

1. ,,Q ja A loop" Annabelle Carven-Jones

Töö kuulub alateema ,,Poesis" alla ning tegu on digitaaltrükiga. ,,Poesis" seob visuaalset kunsti luulega ning viitab nii poeetilise kirjasõna tähtsusele armastuses, mis avaldub erinevates kirjateostes, kui ka kaasaegsele graafikakunstile. Antud teos on samaaegselt ka visuaalseks kujundiks, moodustades tekstist samba taolise mustri. Tekstina on kasutatud lauseid, kus positiivsed laused vahelduvad negatiivsetega, olles vahel peegelpildis ja tagurpidi. Töö toob esile armastuse ning suhtes olemise erinevad tundmused ja emotsioonid. Kuna laused on võetud elust enesest võivad paljud inimesed ära tunda endagi igapäevaseid mõtteid. Tuleb välja, et heas suhtes võib olla ka palju negatiivset ehk tegu on lihtsal kujul armastuse vasturääkivusega ja raskestimõistetava olemusega.

 

2. ,,Saalomoni ülemlaul" Raul Meel

Töö kuulub alateema ,,Müüt" alla, millesse paigutatud teosed avavad müüte armastuse, kunsti, perekonna, suhete ning ühiskondlike liikumiste kohta või tõlgendada müüte hoopis poeetiliselt ja metafoorselt. Autor Raul Meel soovis antud tööga kasutada poeetilist ja metafoorset tõlgendust. Tegemist on sammuti trükitud tekstiga, milles laused moodustavad õuna ja puu kuju. Moodustatud kujud on seotud ka teksti sisuga, mis põhineb piiblist võetud Saalomoni ülemlaulu tõlketekstidel. Kõige tähtsam selles töös on sõna, mis on visuaalse ülesehituse materjal ning mis annab tekstile uue lähenemisnurga, tähenduse ja ruumi. ,,Saalomoni ülemlaul" on väga omapärane, kuna tutvustab vaatajatele vana läbi uue. Võib-olla inimene, kes ei võtaks kunagi kätte piiblit, suudab aga tänu Raul Meele huvitava ülesehitusele ja tähendusrikastele lausetele jääda teost imetlema ning selle üle mõtlema. Võib-olla mõistab, et ka tänapäeva maailmas on, võrreldes minevikuga, midagi jäänud muutumatuks. Arvan, et teose põhiline idee ongi tutvustada tänapäeva kiire elutempoga ja kaasaegsele inimesele tükikest mineviku usuvaldkonnast ning näidata midagi ,,vana ja igavat" läbi ,,uue ja põneva".  

 

Kaasaegse kunsti näituse külastamiseks on vaja varuda aega, sest tööd on üsna mõtlemapanevad. Igas teoses on peidus idee, mis esmasel vaatamisel ei pruugi kohe külastajani jõudagi, vahel tuleb kasuks ka kunstniku ja teose taustainfo uurimine ning seoste loomine tänapäevase ühiskonnaga (probleemidega). Vahel võibki kogu näitus jääda arusaamatuks ning ,,mõttetuks" kui ei ole aega ja tahtmist tööde ees pikemalt peatuda ning teoseid enda jaoks lahti seletada. Isiklikult eelistan natuke teistsugust kunstistiili, aga kaasaegne kunst on üsna hea vaheldus.
----------------------------
PÄIKESELISED SOODUSPAKKUMISED PLASTO AKNATEHASELT
Külasta meie müügiesindusi ja saa osa imelistest pakkumistest

No comments:

Post a Comment