Monday, May 9, 2011

Hasso 11b

Külastasin sel nädalal Kumu kunstimuuseumi ja läksin vaatama näitust „Armastuse, mitte raha pärast“. Suhtusin sellesse eelarvamustega, sest tegu oli kaasaegse kunsti näitusega ja selline mõiste nagu „kaasaegne kunst“ tähendab minu jaoks tavaliselt seda, et võin ilmselt jäädagi lootma teoste mõttele pihta saada. Siiski leidus seekord ka mulle midagi arusaadavat ja siinkohal kirjutaksin lähemalt kahest väljapanekust, mis meelde jäid.

Esiteks kogu näituse ilmselt üks populaarsemaid ja tähelepanupüüdvamaid töid, mis ka mulle silma hakkas, nimelt "Armastab. Ei armasta?", autoriteks Ilmar Kurvits ja Maris Vahter. See kujutas endast järjekorraautomaati, mis numbrite asemel trükkis „armastab“ või „ei armasta“. Lähemal vaatlemisel selgus, et masin toimis samal põhimõttel nagu päris karikakrad ehk need vastused tulid kordamööda. Erinevalt teistest külastajatest, kes ilmselgelt ei teadnud, et karikakra puhul selgub õige vastus alles viimase õielehega, tahtsin mina minna lõpuni ja vajutada tõe teadasaamiseks ekraanil olevat nuppu niikaua, kuni masinas paber otsa saab. Õnneks või kahjuks tuli mõistus koju tagasi ja leppisin sellega, et võtsin kahest tulemusest keskmise, sest Kumu taheti varsti selleks päevaks kinni panna ja ma ei olnud veel teisi väljapanekuid eriti uurinud. Mulle meeldis selle teose puhul tema interaktiivsus ehk see, et külastajad said ise kunstis osaleda, mis eristas seda suuremast osast väljapanekutest. Teos näitas, et muidu poodides ja pankades kasutusel olevat masinat ei pea tingimata seostama rahaga ja see läheb näituse teemaga hästi kokku.

Maalidest jäi mulle enim meelde „Vaba kui lind“, mille autoriks on Ryts Monet. Selle pealkiri on veidi vastuoluline teose endaga, sest hamburgeri vahele pressituna see lind end küll kuigi vabana ei paistnud tundvat. Infolehte lugedes selgus, et tegu oli paksukssöödetud rahutuviga. Autor oli selle teose loomisel kriitiline tänapäeva ühiskonna suhtes, kus raha ja materiaalsed väärtused teevad elu nii kiireks, et minnakse lihtsama vastupanu teed ja toitutakse hamburgeritest ja muust kiirtoidust, mõtlemata oma tervisele. Maal on mustvalge ja teostuselt üsna lihtne, kuid nagu kaasaegsele kunstile omane, on tähtis selle taga peituv idee.

Kuigi, nagu arvata oli, leidus näitusel töid, mille mõte mulle lihtsalt kohale ei jõudnud, võis seal siiski näha palju lahedaid ideid ja lähenemisviise, mida poleks osanud ettegi kujutada. Jäin endalegi üllatuseks külastusega rahule.

No comments:

Post a Comment