Saturday, May 7, 2011

Jürgen Järvala 11D

Käisin KUMUs vaatamas näitust „Armastuse, mitte raha pärast".

Näitusel olnud teosed olid väga mitmekülgsed, kasutatud oli väga mitmeid erinevaid tehnikaid. Iga teose üle sai mingil määral mõtiskleda. Tähelepanu tõmbasid mitmed teosed, kuid kõige rohkem jäid silma kolm teostekogu, mida üldiselt nimetaksin: Reinis Hofmanisi „pardod", Paula Rego „joomahullus" ja kellegi, kelle nime mingil tundmatul põhjusel ei märganud ega leidnud, „inimhing". Mingi kindla teose kohta on halb kirjutada, vaid on vaja hõlmata tervet teostekogu.

Reinis Hofman oli teinud fotoseeria, mille ta ise oli nimetanud „Müüa". Fotodel oli kujutatud hilise kinnisvarabuumi tagajärgi Lätis. Maa oli müüdud, kuid läbi mõtlemata majandus- ja ehitusstrateegia tõttu polnud hooned ega infrastruktuuri pea üldse või vaid vähesel määral. Samuti mõnes kohas olid hooned, kuid puudus elekter ja kommunikatsioon, teises kohas oli elekter, kuid majad puudusid. Pea inimestest tühjad, kuid nende poolt mõjutatud kohad tekitasid mõtte, et inimesed lähevad pimesi kaasa ülespaisutatud kinnisvaraarendusega, kuid kuna liigne ost ja nõudmine ning müük tõstavad hinnad kõrgele, siis nüüd on suur majanduse allalangus ning inimesed jäävad tööta ja koduta. Nende enda mõtlematus tõi neile halba.

Paula Rego oli teinud värvilises litograafiatehnikas pilte, mille keskseks teemaks oli alkohlism. Pildid rääkisid lugu, kuidas algul hakkab pereisa jooma, kuid naine ikka kummardab teda. Kui joomine suureneb, muutub mees nagu seaks, kaotab selge mõistuse ja inimlikkuse. Kuna pereliikmed on omavahel tihedalt seotud, siis jääb ka pereema varsti sõltuvusse, mistõttu jäävad lõpuks lapsed unarusse, kes ise hiljem ka võivad varakult jooma hakata. Tagajärjeks peres enam mingit lähedast suhet pole, lapsed on näljas ja kannatavad, kuid vanemad neist ei hooli ega hoolitse.

Kolmanda maalikogu juures jäi mingipärast autori nimi märkamata. Siiski teosed ise olid head. Kujutatud oli pimedat metsa, mille keskel oli väiksem heledam puu. See võis kujutada inimhinge, millest tänapäeval on kujunenud egoistlik ja pahatahtlik mulje, kuna see seda on, aga see-eest kuskil hinge sügavates sompides leidub siiski mingi väikegi heledam, headuse märk, see tähendab, et hoolimata kuidas keegi võib käituda, on ta loomuses siiski ka midagi head, mis tuleb vaid leida.

----------------------------
Surfa netis TASUTA, räägi sõpradega TASUTA ja saada SMSe TASUTA!
Smart-kõige kõvem kõnekaart!

No comments:

Post a Comment