Thursday, May 26, 2011

Kaisa Rinne 11A

Käisin näitusel Eksperimenta!, kus olid kolmeteistkümnest riigist noorte kunstnike tööd ja nägemused kaasaegsest kunstist.
Esimeseks teoseks valisin 18-aastase Yogita Sharma töö „Personalne ruum"
Tema enda seletus oma tööle:
„Igal inimesel on oma personalne ruum, mis tagab talle turvatunde ning millesse tungides tekib ebamugavustunne, mis võib muutuda paanikaks. Personaalse ruumi piirid on inimestel erinevad, samuti erinevad ka piirkonniti, sõltudes eelkõige rahvastiku tihedusest. Minu interaktiivne heli- ja videoinstallatsioon uuribki personaalse ruumi vahemaid eri piirkondade puhul, kaasates sellesse ka vaataja."
See töö kujutas endast ühte tumedat ruumi, mille tagumises seinas oli kaks väikest telerit, mõlemas milles mängis video tüdrukust. Kui astusin selle ukse juurde, siis mõlemas videos tüdruk nagu kutsus käega enda suunas, mis oli üsna ehmatav,  kuna ma polnud kirjeldust lugenud, ning siseneda pimedasse ruumi, kus on juures silt „Siseneda ühe kaupa" , on üsna hirmuäratav. Telekate juurde viisid põrandal kaks kollast riba, üks algas varem, teine hiljem. Kuna ma ise ei julgenud edasi minna, siis minu sõbranna läks nendele joontele ning samal hetkel kostus väga kõrvulukustav heli, mis muutus sõbranna lähenedes telekale veelgi hullemaks. Kui ta lõpuks täiesti ekraani juures oli, oli kuulda selline kahisev hääl, mis tuleb näiteks antennita telekast.
Esialgu ma ei mõistnud selle mõtet, see oli lihtsalt väga kõhe minu jaoks. Pärast autori seletust lugedes, oli minu esimene mõte „Issand, kui hea pointiga". Igapäevaselt ma ei mõtle sellisele asjale nagu personaalne ruum, kuid see,mis tema püüdis edasi anda, on tõesti täiesti iseenesestmõistetav ning omane igale inimesele.
Autor oli oma töö väga hästi läbi mõelnud ning tema kunst puudutab kõiki inimesi ning kõik saavad end sellega seostada.
„Personaalne ruum" oli üks minu lemmikuid töid sellelt näituselt, kuigi üldiselt ma ei ole kaasaegse kunsti austaja.

Teiseks tööks valisin 15-aastase Stefania Jankovskaya teose „If you want to change the world – begin with yourself"
See koosnes kahest guaššvärvidega maalist. Esimesel oli hallide vihmavarjude keskel üks värviline vihmavari ning teisel olid kõik vihmavarjud värvilised.
See tegelikult jätab üsna lihtsa töö mulje ning selline pildi ülesehitus on üsna palju kasutatud, kuid mulle siiski meeldis väga selle idee.
Pildi autor kujutab esimesel pildil oma teose pealkirja teist poolt begin with yourself, sest suure halli massi sees on vaid üks värviline vihmavari, ehk vaid üks inimene, ehk vaid sina ise. Ta näitab oma tööga, et iseennast muutes võib tõesti muuta kogu maailma.
Aga kuna maailma muutmine ei toimu üleöö ning ta maalis juba mitu pilti, siis oleks ta võinud teha minu arvates pigem mõne maali rohkem ning näidata, kuidas vihmavarjud järk –järgult muutuvad värvilisteks.
Siiski 15-aastase kunstniku kohta oli see väga ilusasti tehtud ning  jäi kohe esimesel vaatamisel silma.

Üldiselt kogu näitusel oli veel mõni päris hea töö, kuid nagu ma juba enne mainisin, siis pole ma eriti kaasaegse kunsti austaja ning paljud tööd näisid mu jaoks mõttetutena, kuigi tean, et autoril kindlasti on sellele oma mõte juures, ma siiski eelistan teist tüüpi kunsti.



No comments:

Post a Comment