Monday, May 23, 2011

Karl Rütman 11D

Külastasin 7. mail, ilusal kevadisel laupäeval KUMU näitust „ Armastuse, mitte raha pärast" koos oma toredate klassivendade Toome ja Kristjaniga. Olin varem kuulnud, et näitusel on tegu kaasaegse kunstiga. Suurde saali sisse jalutades nägin kohe plakatit, mis šokeeris mind, kujutati väikest tüdrukut kiigel, kes soovis suureks saades prostituudiks hakata.


Pärast esimest ringi näitusel jäi mulle silma Ryts Monet plakat „Vaba kui lind". See kujutas lindu, kes oli asetatud kahe hamburgerisaia vahele. Alguses arvasin, et see on kana, aga lähemalt uurides tuli välja, et see on hoopis paksuks läinud tuvi, ning brošüürist lugesin, et see on hoopis rahutuvi, kellel on oliivioks noka vahel. Ilmselt kujutab hamburger sellel pildil Ameerika kultuuri, kus enamus inimestest on ülekaalulised, ning neid ahvatletakse maitsvate, kuid üldjuhul tervisele kahjulike asjadega. Pilt ise on tehtud must-valgelt ning väga lihtsalt, ei ole eriti vaeva nähtud minu arust. Ilselt kritiseerib see pilt tänapäeva ühiskonda.

 

Teiseks jäi mulle silma Oliver Laasi „Kuus plakatit valitsemisest". Kõik plakatid käsitlesid militarismi ja kapitalismi suhteid. Tööd on tehtud must-valgelt ning ilmselt arvutiga. Mulle meeldis neist kuuest esimene plakat, mille pealkiri oli „ Ego sum pastor bonus. Bonus pastor animam suam dat pro ovibus". See peaks tähendama „Ma olen hea karjane. Hea karjane annab oma elu enda lammaste eest. Plakatil on kujutatud suurt hulka K-Komandot või sõjaväge. Arvatavasti kujutab plakat seda, et meie tegevused on pideva kontrolli ja valvava silma all ning turvalisuse ettekäändel teostatakse üha suuremat sotsiaalset kontrolli jälgimise, sisse- ja väljasulgemise ning ennetava karistamise kaudu. Ilmselt kujutab plakat ka tänapäeva maailma, kus domineerivad raha ja militaarne võim.

 

Kokkuvõtteks võiks öelda, et ma jäin KUMU külastusega rahule, kuigi see kaasaegne kunst mulle eriti peale ei lähe,  oli muuseumiskäik väga huvitav, avardas kindlasti minu silmaringi ning sellel näitusel oli isegi pilte, millest ma aru sain, aga oli ka neid, mille tähendus jäi väga ähmaseks.  Kuid siiski päev oli tore ning võiks teinekordki muuseumisse minna.

No comments:

Post a Comment