Sunday, May 8, 2011

Karl Terrence Toome 11D

Külastasin KUMU näitust "Armastuse, mitte raha pärast" 7. mail. Tegemist oli kaasaegse kunsti näitusega. Enne näitust, ei olnud ma eriti mõelnud, et milline see kaasaegne kunst siis tegelikult on. Eks ta eksisteerib meie ümber ja me alati ei pane seda tähele. Näitusel oli esindatud kaasaegne kunst mitmel kujul: esemed, pildid, raamatud, filmid ja animatsioonid. Šokeeriv oli juba esimene pilt, mis kujutas väikest last, kes soovib saada prostituudiks.

Esimene töö, mis pani mind sügavamalt mõtlema, oli Oliver Laasi "Kuus plakatit valitsemisest" töö "Ego quidem absens corpore praesens autem spiritu iam iudicavi ut praesens." See peaks tähendama, et puudun kehast, kuid olen hinges olemas ja minu üle on kohut mõistetud. Pildil oli kujutatud ruumi, mis on täis väikeseid telekaid. Ruumis oli veel 2 inimest, kes jälgisid ekraane. Arvatavasti on töö autor väljendanud sellega tänapäevast olukorda, kus kontroll on peaaegu igalpool - meile võibolla märkamata. Ettekääne jälgida võib olla näiteks, et tagada suuremat sotsiaalset turvalisust ja ennetada kuritegevust. See pani ka mõtlema, et tegelikult ei tea meie, tavainimesed, mis toimub võimuladvikus ja mida tegelikult tehakse kaadri taga. Töö oli tehtud mustvalgelt ja arvatavasti arvuti abil. Inimeste näod oli moonutatud - võibolla ka selleks, et mõtleksime ise näod sinna asemele. Ühe lausega tööd kokkuvõttes sobiks kõige paremini: "Meid jälgitakse!"


Teine töö, mis mind mõtlema pani oli Ryts Moneti töö "Vaba kui lind." Pilt oli olemuselt väga lihtne - väike lind (võibolla ka kana) on surutud burgerisaia vahele. Võib ju ka mõelda, et olemegi need linnud seal saia vahel, sest reeglid ja seadused piiravad meid ju suuresti. Ei tohi seda, ei tohi teist - ometigi ju nagu vaba maa. Uurides autori vaatenurka, siis on kujutatud paksuks läinud rahutuvi, kes hoiab suus oliivioksa, millelt omakorda oliivid on ära nopitud. Hamburgeri vahel on teda kujutatud järjest ülekaalulisemaks muutuva Ameerika ühiskonnaga. Tundub, et töö on tehtud suhteliselt lihtsalt, nagu eelmise teosega sarnanedes, on see must-valge. Ma näen selles pildis kriitikat tänapäeva toitumisharjumuste ja eluviiside kohta.

Kokkuvõttes jäin ma KUMU külastusega väga rahule. Avardasin silmaringi ja sain aimu, mida võib peita vaid kahe sõna taga (kaasaegne kunst) - väga, väga palju erinevaid mõtteid ja väljendusviise. Palju oli ka pilte, mille tähendus oli mulle väga segane ja ähmane. Eks kunst ole kunstniku väljendusviis ja seda kõrvalvaatajal võib olla raske mõista.

---mail.ee reklaam---
PARFÜÜMID kuni 70% soodsamalt! Telli juba homseks.

No comments:

Post a Comment