Sunday, May 8, 2011

"Armastuse, mitte raha pärast"
Kirke Roste

Külastasin Kumu kunstimuuseumi väljapanekut „Armastuse, mitte raha pärast". Lootsin leida eest tänapäevaseid probleeme kajastavaid töid, omapärases võtmes, ja ma ei pidand pettuma. Väljapanek koosnes nii piltidest, plakatitest, filmilõikudest kui ka paljust käega katsutavast. Teema „Armastuse, mitte raha pärast" on väga aktuaalne ja ilmselt kõnetab meid kõiki. Esimesed mõtted seoses teemaga olidki, et mille nimel me tegelikult oma eesmärkideni püüdleme, kas tähtis on materiaalne kasu või emotsionaalne väärtus? Seega oli hea leida eest töid, millesse oli pandud siirast armastust.
Muidugi andis ka palju juurde saali arhitektuuriline lahendus. Ära oli kasutatud vanu kaubaaluseid ning tellinguid, millega oli loodud lihtne ning mitmetasapinnaline tee läbi näituse.
Esmalt jäi meelde teos noorest tüdrukust, kelle edastada oli sõnum „Suureks saades hakkan prostituudiks". See on valus tõde, millest parema meelega enamus meist märkamatult mööduda sooviksid.
Esimene teos mille ette ma mõttesse vajusin oli Ellie Daviese „Suits ja peeglid". See koosnes neljast Suurbritannia metsades tehtud fotost, mille keskel oli kuldsetes toonides noor ja õrn puu. Selles töös peitus mingi müstiline ilu. Võib-olla oli see puutumatus ja sünge alatoon, mis eristas neid nelja fotot teistest teostest. Või pigem nende piltide muinasjutulisus, millest igapäevases elus puudust tunneme. Mind on alati köitnud kunstis lihtsus ja see töö on väga suurepäraseks näiteks, kuidas lihtne võib olla samas nii sügav ja sisukas.
Teine teos mis mind kõnetas oli märksa materiaalsem „Armastab. Ei armasta?. Selle autoriteks on Maris Vahtra ja Ilmar Kurvits ning idee peitub tavalises järjekorraautomaadis mille nupule vajutades said numbri asemel trükise kas „armastab" või „ei armasta". See oli äärmiselt soe ja armas eksponaat, mille veidike lapsik karikakra idee oli siiski siiras. Ilmselt võlus mind taas lihtsus ja masina võime tuua näole naeratus.
Meelde jäi ka veel Irina Pilke päevikust pärinevad joonistused „Väikese linnukese päevik". Need olid nii detailipuhtad ja viimistletud. Joonistused pärinevad Teise maailmasõja lõpust ning kajastavad igapäevast elu veidi iroonilisel moel.
Üldiselt lahkusin KUMU-st positiivse elamusega ja väljapanek täitis mu ootused. Oli muidugi ka töid mille mõte ei jõudnud minuni, või mis tundusid liiga pinnapealsed aga alati ei saagi kõigega rahul olla. Näituse teema pakub ilmselt veel nii mõnigi aeg mõtlemiseks ainet ning usun, et ei ole ainus kellele kajastatud probleemid korda lähevad.


---mail.ee reklaam---
PARFÜÜMID kuni 70% soodsamalt! Telli juba homseks.
http://www.utils.everyday.com/clicker/clicker.phtml?url=
http://www.mylook.ee/parfuumid-kampaanialeht?utm_source=mail.ee&utm_medium=tekstireklaam&utm_campaign=mail%2Bjalusutm_source=mail&utm_medium=tek
stireklaam&utm_campaign=jalus
> &utm_medium=tekstireklaam&utm_campaign=jalus

No comments:

Post a Comment