Sunday, May 8, 2011

Tõnis Alvet, 11c

Käisin 5.mail KUMUs vaatamas näitust "Armastuse, mitte raha pärast". Tegemist on kaasaaegse kunsti näitusega, kus on väga palju huvitavaid ja mitte tavapäraseid teoseid.

Tomorama – "Serigala Militia"

Esmapilgul ei saanud ma selle töö mõttest aru, aga kui ma panin kõrvaklapid pähe ja kuulama hakkasin, siis hakkas see teos mulle kohe meeldima. See on puulõikes teostatud muusikavideo. Imetlusväärne oli selle töö puhul see, et kui raske seda teha on, selle vähem kui 5 minutilise video puhul on kasutatud üle 400 puugravüürklotsi, mille erinevad tööfaasid on monteeritud tempokaks videoks. Lisaks nende puuklotside väljalõikamine on hulk jõudu ja aega nõudev.  See teos ei meeldi kindlasti kõigile, kui inimesele ei sobi selline muusikastiil.

Ilmar Kurvits ja Maris Vahter "Armastab. Ei armasta"

Teine teos oli juba esmapilgul huvitav. Miks on siin järjekorraautomaat? Aga lähemal vaatlusel selgus, et see on karikakra mäng, kus numbrite asemel tuleb masinast välja hoopis "armastab või ei armasta". See on väga huvitav lähenemine, ma poleks kunagi sellise asja peale tulnud ja alati on selleks mänguks lilli kasutatud. Samas on see ka väga loodussõbralik, sest niimoodi ei pea lilli noppima, vaid saab neil lasta rahus kasvada. Teos paneb mind mõtlema sellele, et kui palju tegelikult maailmas seda mängu mängitakse ja kui populaarne see on. Teose nimi ütleb selgelt ära, millest see teos räägib, samas kui esmalt kuulda selle teose pealkiri, aimamata millest see räägib, siis mõtleksid ikka esmalt maali peale, ei tuleks pähegi see kergelt lapsik mäng. Teos räägib kui tihti me igapäevaelus kasutame järjekorramasinat: pangas, poes, haiglas. Sageli valmistab see pettumuse: "Minu ees on veel 20 numbrit!" Sellepärast oleks väga meeldiv saada vahel automaadilt sõnum, mitte ainult üks number. Selle teose võiks asetada igale poole: rongijaama, poodi jne. Tulemuseks oleks, et masinast saaks alati paber otsa ja inimesed mängiksid alati selle masinaga. Kunstnik tahab teosega öelda, et ei tasuks alati nõu küsida masinalt ja isegi inimestelt, vahel peab ise teadma, mis on õige.

Näitusel oli väga palju huvitavaid tõid. Kõik need pakkusid mõtteainet ja olid väga ainulaadsed, et vaadata. Valisin välja just need kaks, sest need olid erilised, silmatorkavad ja neis kasutati kaasaegset tehnikat. Üldjuhul jäin külastusega rahule. 

No comments:

Post a Comment