Monday, April 30, 2012

Marilyn 11a

Käisin Kumus vaatamas näitust „ Kaido Ole. Kena kangelane ja küllaga vaikelusid", mille autoriks oli Kaido Ole. Seal oli palju teoseid, mis olid maalitud õli- ning akrüülvärvidega. Samuti leidis näituselt ka kaks videoülespanekut. Läbivaks motiiviks töödel olid väikesed rattad, mida võib leida ostukärudelt ning ratastega arvutitoolidelt.

            Üks esimesi töid, mis mu pilku haaras, kandis nime „Kristlik vaikelu". See kujutab endast juskui suurt kivi, mis seisab ühe ratta peal ning millesse on lennutatud paar noolt. Kivi küljes on ka hall rist, mis sümboliseerib kristlust. See on maalitud hallides toonides, mis loob üsna sünge meeleolu. Kasutatud on ka veidi punast, mis meenutab veidi verd ning muudab teose veelgi salapärasemaks.  Samuti on huvitav, et selline kujutis ei saaks päriselus niimoodi püsti seista, nagu maalil. See sümboliseerib tasakaalu, kuid samas ei oleks selline asi füüsiliselt võimalik. Tundub, nagu kivi kujutaks midagi hävitamatut: sellesse on lendu lastud nooled, kuid need ei ole tunginud eriti sügavale.

            Mulle meeldib selle teose vastuolulisus, taust on maalitud väga korrektselt, kuid kivi pildi keskel on tehtud laiade pintslitõmmetega, värvi on pärast maha kraabitud ja tehtud on sisselõikeid. Ka lähemalt silmitsemisel on teos väga intrigeeriv, kuna kütkeb endas justkui paljusid saladusi.

            Vastupidiselt „Kristlikule vaikelule" on teos nimega „Puutaoline vaikelu" maalitud heledates toonides ning mõjub väga puhtalt ja rõõmsalt. Sellel kujutatud õun meenutab mulle justkui inimese aju, kuna see on teose keskne punkt ning seda kaitsevad suured helerohelised plaadikesed. Jällegi seisab maalil kujutatu ühe rattakese pealt, mis võib igal hetkel ümber kukkuda. See paneb mind mõtlema elu pisiasjade üle, ühel hetkel võib miski olla ideaalne, kuid järgmisel hetkel võib kõik kaduda. Asi pildil meenutab mulle ka lambipirni, kuna mõjub nagu energiat kiirgav ese.

            Kolmas pilt, mis mulle eriti meelde jäi, kandis pealkirja „Vaikelu vikerkaarega". See kujutab endast kahte halli kasti, mis seisavad ratta peal. Kastidest paistab hallides toonides vikerkaar, mis väljudes muutub värviliseks, täpselt nagu päris vikerkaar. Teos on väga puhas ja täpselt viimistletud. See kujutab endast justkui kahe maailma vahelist silda. Kummagi maailma vikerkaar on üksi kasti sees olles hall, kuid need üksteisega ühendades muutub see värviliseks.  Taust on maalil samuti hall, mis toob vikerkaare hästi esile. See näitab, et hallis igapäevaelus leidub siiski rõõmsaid ja värvikirevaid hetki, mis muudavad elu huvitavamaks.

            Tundub, et Kaido Ole on suur perfektsionist, kuna ta on neid maalides kontseptsiooni hästi läbi mõelnud ning pole jätnud midagi juhuse hooleks, samuti on need maalitud ülima korrektsusega. Jäin näitusega väga rahule ning külastaksin selle kunstniku näitusi veel.

 

 

No comments:

Post a Comment