Saturday, May 5, 2012

Angred Lepasson 11A

Kunstihoone treppidest üles minnes jääb kohe silma erkoranž sein, mis pimestava intensiivusega tähelepanu äratab ja ennast lugema kutsub. Seinale on kuraator Kirke Kangro pannud read, mis annavad hea sissejuhatuse näitusele.

Eksootika on tugevalt ideoloogiliste konnotatsioonidega mõiste. Eksotistlik hoiak hõlmab nii võimumänge kui ka mitmesuguseid kultuuristereotüüpe ja stiilikaanoneid. Eksootikat ihates ihkame me teistsugusust, mis jääkski teistsuguseks, tunneme tõmmet millegi niisuguse suhtes, millest me tahame, et see meile võõras oleks: võõruse ja kummastavuse kadumisega haihtub ka objekti eksootilisus kui väärtus. Eksootiline on alati teine, ta lummab sellega, et jääb „normist" väljapoole ega asu seega üldjuhul ka võimupositsioonil.

Olgugi, et teoseid oli seinast seina, alustades filmi- ja helilõikudest, lõpetades lihtsa valguse mänguga, jäi suurem osa väljapanekutest mulle kaugeks. Sellele vaatamata, jäi silma paar väga huvitavat ja omapärast tööd.

Kõige enam imponeeris kindlasti Tone Kristin Bjordami HD video ''Korall''. Selle teose lihtsus on niivõrd paeluv, et seda võiks vaadata lõpmatuseni. Selle väljapaneku tegi huvitavaks täielik eristumine teistest sellel näitusel olevatest töödest. Ta oli pehme, äärmiselt lihtne, ja rahulik kuid samas nii hingestatud ning lummav. Värvide mäng mõjus rahustavalt, isegi äärmiselt hinge toitvalt. Kollaste, siniste ja rohekate toonide segunemine erksamate roosade ja oranžidega ning sügavamate mustadega  asendas argised mured siira huviga teose loomisest. Värvide paiskumisel tekkisid lihtsakoelised pilvekesed, mis hakkasid isepäiselt oma kuju võtma just nii nagu tahtsid. Ekraanile ilmus metsiku virr-varr, mis omakorda pani mõtlema sellele, et ka kõige keerukamad asjad ning ettevõtmised algavad väikestest ja lihtsatest tegudest.

Teine silmajäänud töö oli KennardPhilipsi ''Photo Op'', mis on huvitav pilditöötlus endisest Briti peaministrist Tony Blairist ja Iraagi, Afganistaani sündmustest. Selle teose teeb huvitavaks totaalne vastuolu, mis pildil valitseb. Hingematva plahvatuse taustal poseerib karistmaatiline ning särav riigiametnik täieliku hingerahuga. (Teatavasti oli Tony Blair G.W.Bushi välispoliitika suur toetaja ning sageli kutsuti teda ka Bushi puudliks. Endine Ameerika president algatas aga vägede viimist Afganistaani, Iraaki.) Brittide poolt palju mahatehtud otsus väed sõjakoldesse viia, on irooniliselt pildilt hästi välja tulev. Foto edastab autori arvamust Blairi välispoliitikast intensiivselt ja julgelt. Arvestades, et teos on aastast 2005, kui teema veel vägagi värske oli, võib eeldada, et foto tekitas mitmeid vastakaid arvamusi, milleks ta ka veel täna suuteline on.

Kunstihoone näitus ''Eksootika'' on kombineerinud omavahel põnevad teosed, mis pealtnäha võib-olla, et kokku ei sobigi, luues huvitava ja lummava väljapaneku. Töid on seinast seina ning julgen väita, et igaüks leiab sealt endale miskit meelepärast. 

No comments:

Post a Comment