Sunday, May 6, 2012

Enith Li Saag 11 a

Ühel ilusal aprillikuu laupäeval seadsin sammud kunstihoone poole. Nimelt, seal toimus kuraator Kirke Kangro näituseavamine, mille pealkiri oli ,,Eksootika". Tuleb tõdeda, et mu peamised kokkupuuted kunstiga piirduvadki paar korda aastas näituseavamistel käimisega. Nägemine isiklikult kunstnikku, pakutavad küpsised ja kommid, juustuvalik, veinipokaalid ning taustaks kostev soliidsete kultuurihuviliste jutusumin annavad näitusekülastusele kahtlemata palju juurde. Seega, kui ei raatsi pileti eest maksta ning motivatsiooni vabatahtlikult näitustel käia jääb väheks, tasub aega-ajalt kas või tasuta sissepääsu ning seal pakutava kraami tõttu avamistest osa võtta.

Tol laupäeval pärast kuraatori avakõnet eksponaate uudistama hakates üllatusin positiivselt. Erinevate nii eesti- kui ka välismaiste kunstnike tööd rabasid originaalsuse ja julgusega. Olgu mainitud, et tegemist oli kahtlemata modernse kunsti näitusega.

Kirke Kangro sõnul tuleneb nimi ,,Eksootika" sellest, et globaliseerumise tõttu ei osata enam väärtustada eksootikat. Nimelt, oleme kõik omaks võtnud ning ka kõige eriskummalisemad esemed ning nähtused siin maamunal tunduvad tavapärased. Kuid vajadus millegi eksootilise järgi ei kao. Aina raskem on rabada millegi uudsega ning ajaga muutub eksootilisuse leidmine keerulisemaks. Usun, et samamoodi on ka modernse kunstiga - oleme sellega ära harjunud. Meid on väga raske üllatada.

Mulle jäi silma Peter Kennard´i ja Cat Picton Phillipps´i ,,Photo op". Eksponaadi teostus oli imelihtne, kuid eks lihtsuses peitubki võlu. Esiplaanile oli kunstnik paigutanud naeratava Tony Blairi, kes endast pilti tegi ja taustaks oli ta seadnud foto, kus toimus üks plahvatus. Autor naeruvääristas ilmselgelt Iraagis sõjategevust pooldanud endist Suurbritannia peaministrit, kuna iroonilisel kombel sümboliseeris laia irvega meesterahva tagune taust just Iraagi sõda.

Samas võib pildile sügavamale mõttele läheneda teisest aspektist, lähtudes pealkirjast. Nimi ,,Photo op" viitab pilditöötlusprogrammile Photoshop, kus iseendast pilti teinud inimesed oma naeratust veel säravamaks saavad tuunida. Kunstnik on samuti tõenäoliselt seda programmi kasutanud Blairi näolapi taustale plahvatusega pildi paigutamiseks. Tänapäeval ongi nii, et üliarenenud infotehnoloogiaajastul saame fotosid omavahel kokku kombineerida ja kõiksuguseid efekte lisada. Ilmselt jäi mulle see teos silma, kuna pärast mõningate täiesti arusaamatute videoinstallatsioonide ja sügavmõtteliste heliefektidega eksponaatide uurimist võlus mind see prinditud pilt ,,Photo Op" just oma lihtsusega.

Minu jaoks kõige meeldejäävamaks osutusid Yang Li metallist kaunistustega dekoreeritud proteesid. Klaaskastikestes eksponeeriti hambaid, millel oli märgata metallornamente. Näiteks ühe proteesipaari küljes ilutses väike kitse kuju. Alguses kaugemalt vaatasin, et tegu on ehetega. Hiljem lähedalt neid paar minutit uurides veendusin, et neid siiski kaela riputada ei saa. Lõpetasin juurdlemise, mis nendega teha saaks ning oletasin, et ju siis ei olnud tegemist tarbekunstiga. Kahtlemata on lausa geniaalne hammaste ja metallkaunistustega seesugust kunsti luua. Just orginaalsus mind selle väljapaneku juures võluski.

Arvan, et kunstnik naeruvääristas kommet hammaste külge säravaid hõbedasi detaile kleepida. Nimelt, olen kuulnud, et mõned noorema generatsiooni esindajad lasevad kleepsudega hambaid kaunistada. Oletan, et kunstnik sai inspiratsiooni ka eelkõige vanainimestele paigaldatavatest kuld- ja hõbehammastest.

Jäin seal veedetud pooltunniga rahule. Soovitan teistelgi kunstihoonest läbi astuda, kuna näitus nimega ,,Eksootika" on tõeliselt mitmekülgne ning erinevate installatsioonide seast leiab igaüks midagi mõtlemapanevat.

1 comment:

  1. Mulle väga meeldib, kuidas see arvustus on kirjutatud, väga sujuv ja mõnus oli seda lugeda, väga omapärane stiil. Huvitav oli lugeda ka sinu tõlgendust pildist " Photo Op", sest sa olid sellele lähenenud hoopis teistmoodi ning oli lahe lugeda ka teise inimese seisukohta. Samuti sinu teise ekspositsiooni valik oli huvitav, sest mind isiklikult jättis see külmaks, aga sinu valiku põhjendust oli põnev lugeda.


    Maria T,
    11 A

    ReplyDelete