Tuesday, May 8, 2012

Karl L, 11.B klass

Näituste hulgast pikalt valinud, suundusin Kunstihoonesse "Eksootika" nimelist väljapanekud vaatama. Valisin näituse sellepärast, kuna sõna eksootika tekitab minus täiesti erilist tunnet. Tõenäoliselt on see seotud minu tuhandete mälestustega, mis meenuvad mulle Aasiga.

Kõige rohkem köitis mu meeli Kiwa installatsioon "Tõlke eksootika", millest lisan ka ühe pildi. Installatsioon kujutas endast mitmeid laest alla laskuvaid kõlareid, millest kõigist tuli erinevat heli. Helid matkisid kõik erinevaid loodushääli, mis olid salvestatud maailma looduskaunites paikades. Kokku moodustatsid nad huvitava kompositsiooni, millest aru saamiseks tuli eriti tähelepanelikult kuulata. Mida kauem ma kuulasin, seda enam suutsin ma ära tunda tuttavaid helisid, mida olen ka varasemalt kuulnud. Kõige enam meeldis mulle Tai lõunaosas salvestatud heli, mis matkis ookeani kohinat ning lainete saabumist(sumbumist) randa. Leidsin selle kõlari, kust see heli tuli ning sulgesin hetkeks silmad. Selle lühikese aja jooksul suutis mu mälu genereerida tohutul hulgal mälestusi, mis tekitasid minus tunde, et ma olengi taas maailma kõige ilusamas kohas. Ma arvan, et autor tahab selle installatsiooniga näidata, kui palju kaunist on meie umber, mida me müra seest üldse tähelegi ei pane. Autor proovib sundida inimest hetkeks kuulama ning märkama, et kõik mis kostub ei olegi üks suur müra.. Ka ümbritsevast "mürast" võib midagi kaunist leida, kui me oskaksime seda vaid tähele panna.

Järgmiseks installatsiooniks tooksin välja Minna Hindi video-loo "OH SHIT", mis oli filmitud Paapua Uus-Guineas. Olles saanud positiivse laengu "Tõlke eksootikast", oli see video-lugu täielikult Maa peale tagasi toov. Esialgu ei pannud ma kõlareid pähe ning jälgisin pilti ennast. Kuna pealkiri reetis, et tegmist on suure tõenäosusega inimese sitaga, mida eksponeeriti, siis mu tülgastus eriti suur ei olnud. Esimene emotsioon on üllatav, selle hetkeni, kuni ma panin kõrvaklapid pähe. Püüdsin mõista, mida autor proovib edasi anda. Esimene mõte, mis mulle pähe tuli, oli toit... Arvasin esmapilgul, et tegemist on kõhulahtisusega, kuna aasia toitudel võib vahel selline mõju olla. Ma ei pannudki palju mööda, sest järgmisel hetkel panin kõrvaklapid pähe ning kuulasin, mida autor proovib sõnadega edasi anda. Mis tundus esmaspilgul üllatav, muutus teisel hetkel šokeerivaks. Kõnepruuk, mida kasutatud oli pehmelt öeldes rõve. Autor kirjeldas detailselt, kuidas inimene istus suure augu peal ning tegi "oma asja". Lisaks kõhulahtisusele oli sel inimesel veel teisigi muresi, mida ta proovis võimalikult värvikalt edasi anda. Kõnepruuk oli häirivalt ropp, mis tekitas minus tunde kõrvaklapid maha võtta ning lahkuda. Sisendasin endale, et tegmist on pisut omalaadse eneseväljendusviisiga ning kuulasin edasi. Püüdsin mõista, mida autor proovib oma teosega edasi anda. Filmilt peegeldus vaid si**a, mida sõtkuti edasi-tagasi. Häälest aga kostus väsimust, tüdimust ja mõtlikust. Mul on väga raske kõigest paar tundi hiljem külastust öelda, mis on selle teose põhimõte minu jaoks. Vähemalt ühes olen ma kindel, et olen tagasi jalgadega Maa peal.

Kõige rohkem meeldisid mulle väljapanekutest installatsioonid, mis annavad mulle mõtteainet veel pikaks ajaks. Eksootika on midagi müstilist, mida kõik inimesed tõlgendavad ja mõistavad erinevalt. Mulle meeldis üldiselt see vabadus, millega autorid oma teos(eid)t edasi andsid. Kõik, mis ma nägin ei olnudki see, mida ma ootasin. Kui kõik oleks ootuspärane olnud, siis ei oleks see näitus mulle nii suurt muljet avaldanud. Jäin näitusega laias laastus rahule, soovitaksin ka teistele.

2 comments:

  1. Tundub väga huvitav näitus ja Karl annab väga hea ülevaate kunstinäitusest! Eriti veel äratas huvi video "OH SHIT"

    ReplyDelete
  2. Nõustun sinuga selle videoinstallatsiooni ("OH SHIT!") suhtes. Sinna minnes olid mõtted igal pool laiali ning seedisin alles eelmisi kompositsioone. Klapid peas, sain mõne sekundi kuulata, millest jutt käib ja järsku oleks nagu ämbritäie külma vett näkku saanud. Keelekasutus oli niivõrd eemaletõukav, et mõtlesin selle video sinnapaika jätta ning liikuda edasi järgmiste tööde juurde. Siiski, vaatasin ning kuulasin selle lõpuni ning sealt lahkudes jäi üsna vastik maitse suhu.

    ReplyDelete