Wednesday, May 9, 2012

Kuljus, 11.d

Külastasin Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumit, kus olid üles seatud Köler Prize 2012 nominentide tööd. Köler Prize on 2011. aastal Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi
poolt asutatud kunstiauhind, mille eesmärgiks on populariseerida
kaasaegset kunsti ning tõsta esile kohalikul kunstiväljal olulisi
kunstnikke. Sel aastal, nagu alati, oli viis nominenti:  Johnson ja Johnson, Flo Kasearu, Marge Monko, Marko Mäetamm  ja Margus Tamm. Igalt kunsnikult oli kaks väljapanekut, nende seas erinevaid videosid ja installatsioone. Kaasaegne kunst on minu jaoks võõras, seetõttu ei osanud ma enne külastust midagi oodata, ka muuseumi hoone ei olnud kõige kutsuvam, kuid õnneks ei pidanud ma pettuma. Enim meeldisid mulle mõlemad  Marko Mäetamme mõlemad väljapanekud, "Little Dramas" ja "Blue Stories", suuremaid mõtteid tekitas ka Margus Tamme
"House of the 27 Rising Suns"

Marko Mäetamme "Little Dramas" koosnes loomapuuridest, nukumööblist ning nukkudest. Juba töö kirjeldust lugedes tekkis suur huvi eelseisva vastu. Installatsioon koosnes olukordadest, kus midagi on koduseinte vahel halvasti läinud, tagajärjeks surm. Kunstnik selgitas oma teose ideed kui  kodu,  mis on turvatunde  ja kindluse tekitaja, võib pesaks olla võimuvõitlusele, hirmule ja vägivallale. Võib öelda, et ta lõi täpselt naelapea pihta, sest selliseid mõtteid suutis see minus tekitada.  Iga puuri juures sai ka ise fantaasiat kasutada ja mõtiskleda selle üle, mis võis antud olukorra põhjustada."Little Dramas" kui väikesed draamad, oli üpriski võigas ja otsekohene, kuid tänu sellele loob see väga selge pildi meie igapäevaelus toimuvast. Ei ole tegelikult nii võõrad meile kiremõrvad, vägistamised või muud "õnnetused". Samasugust ideed kandis ka "Blue Stories", mis oli 21 ja pool minutit pikk video, mis koosnes sinisega joonistatud animatsioonist ning selle kõrval olevast mono- või dialoogist. Selles oli palju erinevaid klippe, millest enamus olid perekonna vahelistest  pisut üle krutitud tülidest ja probleemidest.  Kunstnik ei hoidunud vulgaarsete piltide ja sõnade kasutamisest, vaid näitas situatsioonide juures just seda, mida soovis. Stseenid enesatapu teinud perest,  end õhku lasnud isast ja oma vanemate tapmist planeerivatest lastest toovad esile tänapäeva argielu probleemid. Mäetamme juures meeldiski mulle just tema otsekohesus ja sürrealistlikkus, fantaasia kasutamine ja normaalsuse piiridega mängimine.
Margus Tamme "House of the 27 Rising Suns" oli maja makett, mis oli tehtud ühe endise tuletõrjuja idee järgi, kes tegi maketti oma majast ka lisas sellele 27 lülitit, millest iga tekitas kuskil tulekahju.  Praegu kuulub see makett Eesti Tuletõrjemuuseumile. Tulekahju võis alguse saada väga paljudest erinevatest kohtadest, lahti jäetud põleva ahju uks, järelvalveta jäetud töötav triikraud, kuum tuhk prügikastis ja isegi tikkudega mängivad lapsed.  Arvan , et autor tahtiski näidata, kui palju võimalusi on tulekahju tekkeks. Ka tänapäeval on palju probleeme põlengutega, mille tagajärjel inimesed oma kodu kaotavad. Mulle tundus, et teose idee on näidata, et kahju on võimalik minimaliseerida, võttes kasutusele ettevaatusabinõud. Tulekahjud ja põlengud on kindlasti  aktuaalsed teemad meie igapäeva elus, seoses suitsuandurite ja päästekomandode vähendamisega. Teose tegi huvitavamaks ka võimalus ise lüliteid vajutada, sügava mulje jättis pilt, kui kogu maja põles.
Kindlasti  sain näituse külastusega rahule jääda ning pean tõdema, et esmamulje oli petlik. Avas silmad mind ja meid kōiki ümbritseva suhtes ja tõi esile igapäevaprobleemid. Hea, et sain sellise logemuse, sest ei pidanud selles pettuma. Iga väljapanek oli omamoodi silmapaistev ja eriline, kuid mõni meeldis mulle lihtsalt rohkem ka nende autorid said ka mu hääle.Olen õnnelik, et sain võimaluse tutvuda eesti kaasaegse kunstiga ning sellist näitust külastaks teinekordki.

1 comment:

  1. Oli huvitav lugeda seda retsensiooni. Hästi kirjutatud ja on näha, et vaeva on nähtud. Meie üldarvamus näitusest on küll väga erinev aga meie arvamus "Little dramas" ja "House of the 27 rising suns" kohta on sarnased.

    ReplyDelete