Monday, May 7, 2012

Laura-Liis, 11.B

Külastasin Kirke Kangro kunstinäitust nimega „Eksootika" Kunstihoones.

Eksootika tähendab midagi, mis tuleb nn väljaspoolt. Inimesed soovivad näha kogu aeg midagi eksootilist enda ümber, kogeda midagi uut, mis oleks võõras ja ebatavaline, kuid samas huvitav. Tänapäeval, kui toimub suur globaliseerumine, ei koge inimesed enam nii palju eksootikat, sest kõik erinevad kultuurid on segunenud ja inimesed peavad kõike tavapäraseks.

Näitusel oli üleval erinevaid maale, video- ja heliinstallatsioone ja muid huvitavaid esemeid.

Näituse ajal olin suhteliselt skeptiline kõige vastu ega leidnud midagi väga erilist ja huvitavat enda jaoks, kuid nüüd paari päeva möödudes mõtestan alles lahti ja saan aru, mida Kirke Kangro soovis inimestele edasi öelda.

Üheks huvitavamaks ja meeldejäävaks oli Yang Li hambaproteesid, mida kaunistasid metallkaunistused nagu näiteks kull, hobune või kits. Algul neid vaadates tekitasid need minus väga ebameeldivaid emotsioone. Hiljem aga mu ebameeldivad emotsioonid asendusid huviga ning vaatasin neid proteese ning imestasin, et nii tavapärastesest asjadest nagu proteesid on võimalik teha väga huvitavad kunstiekspositsioonid lisades natukene metallkujukesi ning näib tõesti eksootilisena, sest kokkuvõttes oli kogu ekspositsioon ebatavaline.

Teiseks huvitavamaks ekspositsiooniks oli Kai Kaljo „Talin" postkaardid, mis näitavad täpselt, kuidas globaliseerumine segab kõik erinevad kultuurid ja rahvused kokku ning nn eksootika hajub. Kai Kaljo oli pildistanud Tallinna suveniiripoodides müüdavaid esemeid nagu näiteks matrjoskad ja merevaik, mis tegelikult ei ole Eestiga mitte kuidagi seotud. Ekspositsioon tekitas väga palju erinevaid mõtteid nagu näiteks, et tänapäeval ostavad inimesed erinevaid tarbeesemeid suhteliselt hetkeemotsioonil ega tähtsusta väga kvaliteeti ja päritolu. Näiteks võiks tuua turistid, kes lähevad välismaale ning mõtlevad osta koju suveniire, kuid neid üldse ei huvita, kas need ikka kuidagi selle riigiga seotud on. Inimesed ilustavad ihaldava eseme veel ilusamaks, et leiaks ikka mõtte osta see ese, kuid hiljem avastavad, et ostetud ese ei oma mingit tähtust ja ese leiab tee kapinurka.

Näitus „Eksootika" oli iseenesest väga huvitav ja kaasaegne, kuid minu jaoks olid ekspositsioonid väga laiali ja kaugel üksteisest ja jäi tunne, et midagi jäi mul nägemata.

1 comment:

 1. Olen täiesti nõus Laura-Liisi seisukohaga, et tänapäeval on erinevad kultuurid niivõrd palju omavahel segunenud, et raske on leida midagi eksootilist, kuna inimesed on väga teadlikud. Samuti olen nõus seisukohaga, et inimesed ostavad välismaalt tihti suveniire teadmata, mis on nende tähendus või kas nad on üldse kõnealuse riigiga seotud. Minu meelest peaksid sellised asjad olema kuidagi välistatud, kuna kui tahetakse turistile Eestist kindlat pilti luua, siis teistele riikidele omaseid suveniire müües seda kindlasti ei saavutata.
  Lisaks olen nõus ka sellega, et Kunstihoones antud näitusel ringi liigutes tekkis koguaeg tunne, et kõik asetseb üksteisest väga kaugel ning ka minul jäi tunne nagu pool näitust oleks nägemata jäänud.
  Oled väga hästi kirjutanud hambaproteesidest, kuna mina ei osanud neid vaadates ühelegi kindlale arvamusele ega otsusele nende kohta jõuda. Väga huvitav valik.

  Reini-Ly
  11.b

  ReplyDelete