Monday, May 7, 2012

Oliver Krieger 11.B

Oliver Krieger 11.B
Kunsti retsensioon

Oma retsensiooni jaoks käisin kunstihoones vabaduse väljakul vaatamas kunstinäitust „Eksootika". Seal oli palju omapäraseid eksponaate, kuid vaid kaks konkreetset pilti mis mulle isiklikult silma hakkasid ja mida ma ka kirjeldan.

Jaan Toomik
„Kasvuhoone"

Kui ma esmakordselt pilti vaatasin, siis tekkis kohe kindel nägemus maal olemisest ning õhtusest tegutsemisest kasvuhoones. Kuid asi mis kõige teravamalt haaraski minu tähelepanu ei olnud mitte pilt ise,vaid värvitoonid milles see maalitud oli. Soojad kollased ning oranžid toonid on just sellise mis toovad esile tõelise elamuse maal olemisest. Samuti andis kergema tundmuse see, et pilt oli maalitud akrüülidega. Pildi pikemal uurimisel aga tundub justkui autor tahaks rõhutada kliima soojenemist. Oleks ju võinud ta ka pildi maalidakülmades toonides selgel päeval või lausa vihmasel, aga ei. Ta tahtis just sooje toone. Seetõttu tundubki justkui tahaks ta rõhtuada ülemaailma levivat probleemi kasvuhoone efektiga ehk globaalse soojenemisega. Seetõttu arvangi ma, et pildil proovitakse adresseerida väga tänapäevast probleemi. Peateemaks võikski olla tegelikult globaalne soojenemine.
Autor ise on sündinud 1961. Aastal ning on tuntud video- ja maalikunstnik. Samuti on ta auhinnatud filmitegija. Toomik on ennast kirjeldanud kui alates hilisest teismeeast ülimalt tundlikku noormeest, kes huvitus ainult filosoofiast ja kaunitest kunstidest. Õppinud on ta Eesti riiklikus kunstiinstituudis maalikunsti.
Lugedes läbi autori elulugu jääb mulje palju näinud inimesest. Võibolla on pilt pigem maalitud tahtest mäletada midagi kodust. Just nendest hilisõhtustest toimingutest, kuna elas ta ikkagi Tartus. Kuid samuti võib endiselt olla, et ta on proovinud adresseerida probleemi kõigi enda muude tegevuste kõrvalt.
Teos ise tekitabki siinkohal palju küsimusi. Siiski on üldiselt võimatu teada mida autor siinkohal mõtles ilma tema enda kest küsimata. Lõppkokkuvõttes pean tähtsaks värve ning tegevuskohta mis tunduvad üksteist justkui täiendavat. Tervikuna on pilt valmis.

Tone Kristin Bjordam
„Korall"

Korall oli esimene asi mida näitusel näha võis. Seetõttu köitis see video ka esimesena pilku. Suitsu vaikne keerlemine ülespoole ning uute kujundite võtmine oli üsnagi huvitav. Tõusvev vool ning värvide mäng oli just see mis tegi selle huvitavaks. On ka maalikunstnikuid kes ammutavad sellistest videodest endale ideid. Neid ideid kasutavad nad hiljem, et maalida mustreid.
Siiski sellelt pildilt ma mingit sügavamat mõttet, kui pildi ilu, välja ei lugenud. Kui üldse midagi, siis võiks seda niiöelda pidada lõõgastavaks. Nimelt võib olla selliselt aeglasel keerlemisel lausa hüpnotiseeriv toime. Seda pikemalt vaadates võid vajuda täiesti oma mõttemaailma. Kui sa sealt aga ärkad võid näha täiesti erinevaid ning uusi kujundeid.
Kuid miks just selline kujutus viis? Kunstnik ise väidab enda tegevat, kui teaduslikku katsetust. Ta uurib kuidas samadel viisidel tekivad erinevad lahendused. Samuti meeldib talle uuendatud maailm, mis avaneb, kui ta selliseid töid teeb. Ta on Norrast pärit artist, kes on ennast põhiliselt pühendanud videokunstile ja fotograafiale. Mingil määral referentseerib tema töö ka maalikunsti.
Töö tundubki olevat põhinenud juhusel. Kõik kujundid, mis seal tekivad ei ole mõeldud edasi andmaks mingit kindlat ideed autori poolt, vaid lasevad kunstihuvilisel endal seda põhimõttet otsida. Seeõttu leian, et video on pigem mõeldud pikemaajaliseks uurimiseks ning endale sealt mingi seose otsimiseks reaalse maailmaga.

Kokkuvõte

Peale nende kahe pildi oli näitusel veel muud põnevat ning modernset. Leidus ka Jaapanist pärit kunsti ning heli- ja kaameratehnikaga tehtud kunsti. Siiski leian kirjeldatud pildid olevat kõige põnevamad kogu näitusel.


---mail.ee reklaam---<br>
Unista julgelt, otsusta targalt. On 1 lahendus - 1Credit.
www.1credit.ee

No comments:

Post a Comment