Sunday, May 6, 2012

Reelika 11.D

Külastasin kunstihoones näitust nimega „Eksootika". Esindatud olid mitmed erinevast rahvusest kunstnikud. Teoste tehnikad olid samuti erinevad: filmid, helid, maalid ja installatsioonid. Näituse kuraatoriks on Kirke Kangro.


Esimene töö, mis mulle silma hakkas oli eestlasest kunstniku Marko Mäetamme installatsioon „Daddy is a Hunter". Teos koosnes illustreeivatest piltidest, millel oli kujutatud jahimeest ja tema perekonda ning iga pildi juures oli tekst. Pildid ise olid valgel taustal ja sinised. Tekst oli kirjutatud lapse silmade läbi, sellisena nagu nemad maailma kogevad ja mõistavad, väikese sarkastilise, kuid õpetliku alatooniga.


Töö köitis eriliselt mu tähelepanu, sest pildid olid kahevärvilised ja väikesed ning lausa kutsusid ennast lähemalt uurima. Süvenenuna rohkem piltidesse märkasin, et need on tegelikult üsna kurja sisuga. Näiteks ühel oli kujutatud mees suure jahipüssiga ning tema kõrval kinniseotud perekond.


Piltide alla lisatud teksti oli kirjutaud lapsiku käekirjaga. Tekst rääkis kuidas üks laps imetleb oma jahimehest isa. Kuigi isa vahel halbu asju teeb, tahab ta suureks saades olla täpselt nagu tema. Minu jaoks oli sellel tekstil sügav sõnum. Nimelt vanemad peaksid jälgima kuidas käituvad oma laste juuresolekul, sest väikestele lastele on vanemad nende suurim eeskuju. Lapsed peavad oma vanemate käitumist õigeks ja hakkavad ise sama moodi tegema.


Arvan, et selle teose mõte on, et probleemid algavad kodust. Vastava emotsiooni loomiseks oli kunstnik kasutanud külmi, heledaid toone, mis on rahustavad, kuid samas panevad mõtte tööle. Suur osa idee edasi andmisel oli tekstil, sest pildid üksi oleksid olnud üsnagi väheütlevad.


Teine töö, mis mulle sügava mulje jättis oli norralasest kunstniku Tone Kristin Bjordami video „Korall". See oli üsna sissepääsu lähedal ja asetatud sellisele kohale, et mitte märkamine oleks täiesti välistatud. Filmis oli kujutatud erinevate värvide kokkusegamine. Kokkusegamisel tekkisid erinevad värvitoonid ja kujundid.


Minule tekitas töö sellise tunde, et kõik on lõpmatu. Värve võib kokkusegada väga palju ja saadud tulemus kunagi ei kordu. See on nagu eluski, et meile antakse palju erinevaid võimalusi, aga täpselt ühesuguseid võimalusi mitu korda ei tule. Samas näitas see film, et värve segada on lihtne aga juba sisse segatud värvi kätte enam ei saa. Minule tähendas see, et ükskõik mida me ka ei teeks tuleb see enne läbi mõelda, sest tegusid pole võimalik olematuks muuta.


Kujutlusvõime panid tööle tekkivad kujundid. Esindatud olid nii tuumaplahvatuset tekkiva seene kuju, mets, keeristorm ja palju muudki. Need olid headeks näideteks kui kirju on tänapäeva inimeste elu. Mõned eelistavad elada keset metsa rahus ja vaikuses. Samas teistele meeldib linnamelu ja peod. 


Arvan, et tegemist ühe lõpetamata teosega, kuid kindlasti pole see põhjustatud kunstniku laiskusest. Sellist tööd lõpetada polegi võimalik, sest lõppu ja algust selle teose puhul kujutada polegi võimalik. Tööle andis juurde palju ka näitamine suurel ekraanil ruumis, mis polnud täiesti pime. Väikesel ekraanil poleks see mõjunud nii võimsalt ja emotsionaalselt. Kergelt valgustatud ruum muutis tööd realistlikumaks.


Enne muuseumisse minemist oli mul suur eelarvamus kaasaegse kunsti kohta. Olin alati arvamusel, et seda mõistavad ainult tõelised kunstnikud. Pärast muuseumi külastust sain aru, et kaasaegset kunsti on enda jaoks palju kergem lahti mõtestada kui tavalist kunsti, sest fantaseerimisruumi on laialdaselt. Soovitan kõigil, kes kaasaegse kunstiga varem kokkupuutunud pole antud näitust kindlasti külastada.

 

2 comments:

  1. Mulle väga meeldis Reelika mõttekäik, et nii, nagu värvide segunemisel ei teki teist korda enam samasugust tulemust, ei ole ka elus antavad võimalused kunagu ühesugused ning seetõttu peab oma otsused alati põhjalikult läbi mõtlema. Samuti nõustun, et kaasaegse kunsti puhul on fanatseerimisruum väga laialdane. Igal inimesel tekivad töid vaadates erinevad emotsioonid ning seepärast on ka kaasaegse kunsti kohta palju vastakaid arvamusi.
    Liis 11a

    ReplyDelete
  2. Mulle meeldis, et Reelika oskas hästi seletada oma arvamusi ning ta mõtestas ka väga hästi lahti oma esimese valitud teose, mis mind pani väga mõtlema.
    Aliis, 11.b

    ReplyDelete