Thursday, May 17, 2012

Sander 11d

Hiljuti külastasin näitust  Köler Prize 2012 nominentide töödest, mis oli Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis.

Koheselt üllatas mind meeldivalt Marko Mäetamme „Blue Stories", sest just sellisest näitusest koostasin ma eelmine aasta retsensiooni. Seekord oli koostatud erinevatest lühilugudest koosnev umbes veerandtunnine animatsioon erinevalt eelmisest aastast, kui pildid olid ikkagi seintele riputatud. Lühilugude läbiv teema oli vihkamist ja vägivalda täis perekond ja lugusi oli vürtsitatud ka musta huumoriga. Mäetamme pildid on väga lihtsad, sest nad koosnevad kahest värvist, sinisest ja valgest ning piltide kõrval olevad jutukesed ja dialoogid on ka kergesti aru saadavad, mis kunstis on üpris haruldane, sest üldjuhul vajavad pildid pikemat süvenemist. Teos tekitas kohati minus väga süngeid tundeid, kuid kohati ka olid väga karmid situatsioonid hästi naljakateks keeratud. Väga hästi sobis teosega kokku ka taustamuusika, mida esialgu oli raske tähelepanna suurest õnnest, et ma saan veel kord nõnda huvitavat näitust nautida. Muusika sulandus väga hästi kokku selle teosega, et isegi peale muusika täheldamist oli raske seda tähele panna.

Teine töö, mis mulle meeldis oli samuti Marko Mäetamme poolt ja see kandis nime "House of the 27 Rising Suns". Selles töös oli autor kujutanud 27't eri paika enda kodus, kus tuli võib alguse saada. Teose nimi oli muidugi väga huvitav, kus päikese tõusu all on mõeldud tule süttimist kodus. Teose autor oli inspiratsiooni saanud Nõukogude aja tuletõrjujalt. Teos pani koheselt mõtlema, et kui lihtne on ikka sattuda niivõrd koleda õnnetuse ohvriks. Ja veelkord sooviksin mainida, et teose nimevalik on väga hea, sest võrreldud on siiski niivõrd ilusat asja nagu päikese tõusu väga koleda asjaga, milleks on tulekahju sinu enda kodus.

2 comments:

  1. Antud retsensiionis on näha, et töö on tehtud kiiruga, et mõte ei läheks lendama. Võib olla ka sellepärast tundub natuke lünklik või siis tekst ei sula kokku. Samas on retsensioonis välja toodud emotsioonid, mida antud teos pakkus ning annab hea lühida ülevaate antud töödest. Kindlasti oleks saanud lisada veel teksti vastates juhendis antud küsimustele, kuid see oli igaühe oma teha. Kuna valisin ise ka samad teosed, mida retsensioonis lahti mõtestasin, võib öelda, et on aru saadud nende mõtetest ning leotud ka natukene lisaks autori enda kohta.

    ReplyDelete
    Replies
    1. PARANDUS: retsensioonis* ja leitud*

      Delete