Saturday, May 5, 2012

Triin N, 11a

Käisin Tallinna Kunstihoonesse välja pandud moodsa kunsti näitusel "Eksootika". Tänu soodsale juhusele sain külastada näitust selle avamispäeval ehk teoste nautimise juurde kuulusid ka avamiskõned ja toidupoolis. Ootasin näituselt võib-olla veidike rohkem eksootilisust ja võimsust, aga üldjoontes jäin ikkagi rahule.

Kuna ma isiklikult moodsat kunsti eriti ei mõista, ei vaimustu ma selles stiilis näitustest just tihti. Nimelt eelistan rohkem näiteks impressionismi. Ometi leidsin "Eksootikast" mõned lemmikud ja kaks teost jäid kohe eriliselt silma.

Üks huvitavamaid väljapanekuid oli Kiwa "Tõlke eksootika". See kujutas endast fotosid erinevatest situatsioonidest, mis olid transleeritud helideks. Iga pildi juurde kuulus number ja laest rippusid alla kuularid, igaühe küljes oli sama number, millise foto heli oli üritatud edastada. Kahjuks paiknesid mõned aparaadid minu kõrva jaoks liiga kõrgel, niiet üksikasjalikult kõikide piltide "tõlkeid" ma küll ei kuulnud, aga ülejäänusid kuulasin huviga. Fotod ei olnud sugugi tavalised ja mõni ajas ka muigama. Näiteks oli põnev kuulata, millist heli saab transleerida pildist nimega "Kaamel mäe taga". Hakkasin sealseid pilte vaadates mõtlema mõndadele enda tehtud fotodele ja tekkis huvi, millised oleksid nemad helidena kujutatult.

Tegu oli minu meelest väga uuendusliku teosega. Mulle meeldis, et ühendatud olid nii pildid, helid kui ka stiilne väljanägemine. Kõik jättis väga läbimõeldud mulje ja saades aru, mida väljapanek endast kujutab, sattusin põnevusse ja asusin elevusega translatsioone kuulama. Kuna autor Kiwa, pärisnimega Jaanus Kiviste, on kunstnik, helilooja, kuraator ja literaat, ei ole üllatav et teosesse oli pandud nii midagi vaatamiseks kui ka midagi kuulamiseks, tegemist on siiski ju väga mitmekülgse inimesega.

Minu lemmikteoseks osutus KennardPhillipsi foto nimega "Photo Op". KennardPhillips on partnerlus Peter Kennardi ja Cat Piction Phillipsi vahel. Peter Kennard on viimase kümne aasta ühtede kõige ikoonilisemate protestipiltide autor. Tegu on poliitilise kunstniku ja murrangulise tänavakunstikuga. Tema põhilised tööd keskenduvad sõjale Iraagis.

Nähes seda fotot, sain kohe aru, et tegemist on meeletu irooniaga ja seda ma armastan. Pildil oli kunagine Suurbritannia peaminister Tony Blair, kes tegi endast suu kõrvuni pilti, taustaks tohutu suur plahvatus Iraagis. Teda oli fototöötlusel naeruvääristatud selle eest, et ta kaasas end riigi maatasa tegemisse õõvastavatel põhjustel.

Minu meelest aga ei pea seda pilti võtma ainult poliitilise protestina. Tavainimesed, kellest mõni ei pruugigi üldse teada, milline näeb välja Tony Blair, võivad näha pildil midagi muud. Võttes seda fotot, kui lihtsalt meesterahvast endast plahvatuse taustal naerulsui pilti tegemas, oleks see minu meelest koputus väga mitmetele erinevatele inimgruppidele. Näiteks on see kindlasti väike äratus nendele inimestele, keda sõjad, mis toimuvad kusagil mujal (kaugel-kaugel) jätavad suhteliselt külmaks ja ei vaeva oma pead nende pärast, kes kannatavad, absoluutselt. Nimelt saab mõelda, et fotol olev mees on just taoline prototüüp. Lisaks minu jaoks isiklikult tuletas see pilt meelde kõiki neid naeruväärseid klõpse, mida inimesed iseendast teevad, ükskõik kus nad parasjagu asuvad. Itsitasin mõttes nende isehakanud fotograafide üle ja olin õnnelik, et mul endal ei ole kombeks näiteks Raekoja platsil digikaamera kotist välja võtta ja endast üks naeratav pilt teha. Kolmas variant, mille peale võib pilti vaadates tulla, on inimesed, kes tahavad end jäädvustada igal tähtsamal sündmusel või koos mõne kuulsusega ehk siis kodanikud, kes väärtustavad üleliia tähelepanu. Pildil võib näha meest, kes olenemata sellest, et nii tohutult vale ja naeruväärne on end sellisel õudsel ja kurval taustal pildistada, teeb seda siiski, sest nii saab ikka hiljem pilti teistele näidata ja öelda: "Vaata, mina olin ka kohal!"

Näitusel oli veel palju põnevaid teoseid, millest moodsa kunsti huvilised kindlasti väga naudiksid ja ka mina olen rahul, et otsustasin just "Eksootikat" külastada.

1 comment:

  1. Mulle meeldis, et erinevalt teistest käsitlesid pilti ,,Photo op" nii mitme vaatenurga alt. Oli meeldiv, et sa ei võtnud teost ainult poliitilise protestina ning itsitasid mõttes isehakanud fotograafide üle, kes teevad näiteks Raekoja platsil endast naeratades pilte.
    Enith
    11 a

    ReplyDelete